Sme v strese, lebo sme chorí? Alebo sme chorí, lebo zažívame stres? - ImunoVital

Sme v strese, lebo sme chorí? Alebo sme chorí, lebo zažívame stres?

Imunita a psychika sú vzájomne prepojené viac, než si väčšinou myslíme. Niekedy stres spôsobuje depresiu a jej dôsledkom je narušený imunitný systém. V iných prípadoch je depresia príčinou stresu, a ten následne zhoršuje imunitu.

To, akú máme odolnosť organizmu, je vždy výsledkom viacerých procesov v organizme. Preto ani neexistuje jeden zázračný postup na „nakopnutie“ našej imunity. Za virózou sa niekedy skrýva nedostatok vitamínov, inokedy problémy s črevnou flórou a pri nádche môže byť príčinou stres z pracovného týždňa alebo smútok z rozchodu. Väčšinou ale ide o súbor viacerých príčin, z nich najčastejšie sú:

  • nekvalitné stravovanie,
  • stres a psychické problémy,
  • vrodené poruchy imunity,
  • nedostatočný príjem tekutín,
  • nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu,
  • hormonálne a neurologické problémy,
  • dlhodobé problémy so spánkom,
  • málo kontaktu so slnkom či
  • znečistené životné prostredie.

Nedávne vedecké štúdie pritom ukázali, že k vôbec najväčším „zabijakom“ imunity, a to bez ohľadu na vek či stav zdravia, patrí pravidelný stres, resp. dlhodobá depresia a úzkosť.

386293_article_photo_quoaruj0_600x

Rozdiel medzi „depkou“ a skutočnou depresiou

Miera stresu na náš organizmus závisí od druhu nášho psychického problému. Ak napríklad trpíme chronickým únavovým syndrómom, je potrebné siahnuť po osobitnej imunologickej liečbe v spolupráci s odborníkmi. V prípade predmenštruačného syndrómu (PMS) alebo krátkodobého smútku, tzv. depky, sa až tak nemusíme obávať dôsledkov na imunitný systém.

Naopak, zvýšiť pozornosť by sme mali pri dlhodobých ťaživých stavoch, úzkosti či intenzívnom strese, bez ohľadu na jeho príčinu. Samozrejme aj pri potvrdených psychických ochoreniach ako klinická depresia či psychóza. Ak si nedáme pozor, každý z týchto stavov vie postupne rozvrátiť náš imunitný systém.

Komplexný vzťah medzi imunitou, depresiou a telesnými orgánmi

Vedcom sa podarilo odhaliť prepojenia medzi cytokínmi (molekulami imunitného systému) a tzv. zápalovými parametrami s depresiou a látkami v mozgu, ktoré ju vyvolávajú. Ukázalo sa, že intenzita depresie vplýva na silu zápalu pri rôznych ochoreniach. Funguje to aj opačne – výskumy potvrdili, že ak sa nám podarí zlepšiť imunitu, často dôjde aj k zmierneniu úzkosti a melanchólie.

Zistilo sa, že depresia súvisí aj s vývojom autoimunitných ochorení, rakovinou  či aktuálnym psychickým nastavením. Psychicky zranenému človeku v dôsledku úmrtia partnera môže trvať až rok, kým sa mu obnoví funkčnosť jeho imunitného systému na priemernú populačnú úroveň. Zaujímavou je aj súvislosť medzi spánkovým hormónom melatonínom, depresiou a imunitou. U ľudí trpiacich depresiou a úzkosťou sa dlhodobo znižuje podiel tohto hormónu v mozgu. To zas zhorší funkčnosť týmusu, ktorý zodpovedá za správny chod imunity.

Vplyv stresu na imunitný systém

Ak má človek depresiu alebo úzkosť, prirodzeným  dôsledkom je nárast hladiny stresu, ktorý poškodzuje endokrinný aj imunitný systém. Môže za to zvýšené uvoľňovanie stresového hormónu kortizolu do celého organizmu. Prirodzenou reakciou mozgu na stres je aj zvýšená tvorba adrenalínu, ktorý negatívne vplýva na imunitné orgány ako kostná dreň, týmus, slezina a lymfatické uzliny.

Kortizol ani adrenalín samé osebe nie sú zlé. V obdobiach intenzívneho stresu napríklad kortizol pomáha znižovať riziko zápalu. Podporuje aj špecifickú imunitu v jej snahe predchádzať chorobám. Ak ale pôsobí dlhodobo v dôsledku chronického stresu, organizmus vyžaduje väčšie množstvo T-buniek a bielych krviniek, ktoré sú základnými kameňmi imunity. Dôsledky v podobe vyššej náchylnosti na infekcie a sťaženej liečby zápalov na seba nenechajú čakať.

Ako znižovať zdravotné riziká pri strese a depresii?

  • V prípade dlhodobých ťaživých problémov a úzkosti je nevyhnutná terapia u špecialistu. Jedine tak zabránite prepuknutiu vážnejšieho psychického ochorenia aj rozvratu imunity.
  • Cvičenie a pravidelný pohyb je nevyhnutnou podporou pri boji proti depresii. Súčasne ide o skvelý spôsob podpory imunity.
  • Dostatočne dlhý a kvalitný spánok.
  • Zdravá a vyvážená výživa a overené doplnky stravy s účinnými prírodnými látkami.
  • Naučiť sa relaxovať, buď autogénnym tréningom, vhodným druhom meditácie alebo jogou.
  • Masáže tiež pomáhajú zmenšovať úzkosť, hlavne manuálna lymfodrenáž.
  • Aktívne znižovať zdroje stresu. Žiadna úloha nestojí za to, aby ste si zničili zdravie.

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.

Vytvorila marketingová agentúra Madviso.