Opakujúce sa herpesy a afty - príčiny, prevencia

Recidivujúce herpesy a afty a ich prevencia

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

Zima je obdobím, keď dostáva náš imunitný systém poriadne zabrať. Jeho úlohou je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia. Vzhľadom na množstvo nepriaznivých faktorov je u ľudí s oslabenou imunitou väčšia pravdepodobnosť, že ich skôr premôžu rôzne vírusové a bakteriálne ochorenia, ktorých výskyt je častejší práve počas chladných období. Ak je u jedincov porucha imunity, veľmi často trpia opakovanými herpetickými infekciami, aftami a doslova idú z jednej infekcie do druhej.

Afty

Čo sú afty? Afty sú bolestivé defekty ústnej sliznice ktoré sa prejavujú oválnym alebo okrúhlym defektom povrchu sliznice, veľkosti 1-5 mm a vyskytujú sa na sliznici líca, jazyka, mäkkého podnebia a sliznici ďasien. Afty sa môžu vyskytovať ojedinele, ale aj chronicky sa opakujúce (recidivujúce) afty.

Príčina: Predpokladá sa vírusová etiológia ale aj súvislosť s tráviacimi poruchami (alergia na potraviny, gastritída, vredová choroba, pankreatitída, hnačky), poruchami imunity, poruchami výživy a hormonálnymi poruchami. Jedným zo známych “spúšťačov” áft sú aj zubné pasty, ktoré obsahujú laurylsulfát (skratka SLS) – táto látka zvyšuje penivosť a zároveň vysúša ústnu dutinu, čím sa ničí jej ochranná vrstva, kladúca odpor agresívnym vplyvom. Výskumy preukázali, že u ľudí, ktorí prestali používať zubnú pastu s uvedenou látkou, klesol výskyt bolestivých áft až o 80 percent.

Liečba: Zameriava sa na úpravu imunitných porúch a tráviace poruchy. Podávajú sa vitamíny a stopové prvky B-komplex – vyššie dávky, C-vitamín, zinok, kyselina listová, probiotiká na obnovu črevnej flóry. Výplach úst sa robí antiseptickými roztokmi – za najefektívnejšie sa považujú tie, ktoré obsahujú chlórhexidin (napr. ústna voda Corsodyl).

Čo sú herpesy?

Herpes Simplex – patrí medzi najviac rozšírené vírusové ochorenia človeka. Pri nákaze sa prejavuje charakteristickými zmenami na koži i slizniciach, odkiaľ sa môže preniesť na iné osoby. Môže sa vyskytovať v okolí dutiny ústnej, ale aj na slizniciach očí a na slizniciach genitálii. Zdrojom nákazy môžu byť infikované osoby, ale aj nosiči vírusu. K prenosu dochádza slinami a pri pohlavnom styku.

Príčína vzniku: Herpetické vírusy sa rozmnožujú v mieste infekcie, pričom po ústupe môže vírus pretrvávať v organizme pacienta. K opätovnej aktivácii dochádza v dôsledku krátkodobého oslabenia imunity pod vplyvom viacerých faktorov – napr. slnko, horúčka, trauma, emočný stres, nadmerná športová záťaž.

Prevencia prenosu herpetických infekcií je veľmi ťažká. Pri infekcii treba používať vlastný uterák a príbor, dodržiavať všetky hygienické zásady, nebozkávať deti ani partnera, vyhnúť sa orogenitálnym sexuálnym praktikám.

Pri liečbe infekcie sa môžu sa používať tabletky B komplex forte, vitamín C a zinok. Pri liečbe bežných herpesoch stačí použiť vysušujúce prostriedky. Pri liečbe ťažších herpesov prichádza do úvahy použiť ACYKLOVIR, či už v masti, alebo v tabletkách.  Ako prevenciu sa môžu použiť voľnopredajné preparáty na zvýšenie imunity.

Pásový opar

Spôsobuje vírus ovčích kiahní – varicelly. Ovčie kiahne vznikajú po prvotnej infekcii, ale po prekonaní vírus ostáva v organizme a pretrváva aj desaťročia, pričom aktiváciou vzniká Herpes Zoster – Pásový opar. Pri ňom sa infekcia prejavuje pľuzgierikovitou vyrážkou lokalizovanou v oblasti infikovaného nervu.

Zdrojom nákazy môžu byť infikované osoby ovčími kiahňami, alebo vzácnejšie aj chorý s infekciou herpes zoster. K prenosu infekcie dochádza vzdušnou cestou. Výskyt herpes zoster stúpa s vekom, pričom vyskytuje sa hlavne u ľudí s oslabenou imunitou.  Inkubačná dobra je 14-16 dní,pričom u osôb s poruchou imunity býva  kratší.

Prejavy: Pri infekcii bývajú prvým príznakom pálivé bolesti v postihnutej oblasti (hrudná, krčná, krížová, očná, či ušná) a objavuje sa začervenalá plocha s výsevom pľuzgierikov, ktoré  sú sprevádzané úpornými bolesťami.                        

Prevencia prenosu je izolácia chorého, pred nákazou treba chrániť osoby s poruchou imunity.                                      

Pri liečbe sa používa lokálna liečba, ktorá urýchľuje zaschnutie, tlmí svrbenie a bráni bakteriálnej superinfekcii – antiseptické masti, tekutý púder, vysušovacie pasty. Pri teplote sa používa paracetamol, pri ťažších herpes zoster prichádza do úvahy použiť antivirotiká – napr. Acyklovir….

Perspektívne sa pri týchto ochoreniach odporúča vyšetrenie v imunologickej ambulancii a následná imunomodulačná liečba. Pri prevencii týchto infekcií sa pre svoje imunomodulačné pôsobenie môžu uplatniť aj niektoré látky, pôsobiace nešpecificky.

Ako môžeme upraviť imunitný systém?

Liečba sa riadi presne stanovenou diagnózou. Pri vrodených poruchách imunity, našťastie vzácnych sa môže uplatniť i moderná transplantácia týmusu, kostnej drene či kmeňových buniek.

Na nápravu získaných porúch imunity sa odporúča úprava domáceho prostredia, primeraná športová aktivita na čistom vzduchu, zdravá výživa s dostatkom základných vitamínov (C, A, D) a bioprvkov (železo, zinok, selén atď).

Pri posilnení imunity sa pre svoje imunomodulačné pôsobenie môžu uplatniť aj niektoré látky, pôsobiace nešpecificky. Patria sem betaglukány, ktoré predstavujú látku prírodného pôvodu. Ich užívanie sa prejaví v lepšej ochrane pred vírusmi, parazitmi, baktériami a pri záťaži organizmu fyzickým a/alebo psychickým stresom, ako aj pri prevencii a podpornej liečbe rakoviny. Široký je výber tzv. imunomodulátorov z rastlinnej ríše, napr. echinacea, ženšen, tea tree a iné. Svoj význam majú i probiotiká (hlavne živé laktobacily) upravujúce zloženie bakteriálneho obsahu čreva, v ktorého slizniciach je najväčšie nahromadenie lymfoidného tkaniva.  Cenným prínosom v liečbe porúch imunity je aj systémová enzymoterapia, spočívajúca v ústnom podávaní kombinácií proteolytických enzýmov živočíšneho a rastlinného pôvodu. Ich ťažisko preventívnych a liečebných efektov spočíva v pôsobení optimalizujúcom zápal a normalizujúcom imunitu. Samozrejme pri zhoršení klinického stavu majú odborníci – klinickí imunológovia k dispozícii tzv. imunomodulačné, to znamená imunitu ovplyvňujúce preparáty, ktoré sú na lekársky predpis.

Čo alternatívna medicína?

Účinná sa popisuje akupunktúr, v poslednej dobe aj biorezonancia. Tieto metódy sú vhodné a veľmi účinné najmä v prípade porúch imunity, ktoré vznikli na základe psychosomatických problémov.

Ak sa v období jesene a zimy chceme vyhnúť vyššej chorobnosti a výskytu herpesov, či áft, mali by sme začať pracovať na údržbe zdravého imunitného systému, prostredníctvom 5 “s” – zdravá strava, dostatok spánku, veľa smiechušportu a spokojný život v kruhu svojich blízkych, so všetkým, čo k tomu patrí…. Čiže zmeniť životný štýl, vyhýbať sa stresu, zdravo sa stravovať, skoncovať s fajčením a vhodne upraviť  čas potrebný na regeneráciu.

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.