Aj vás skolila alebo obchádza choroba? Dajte po nej telu chvíľu voľna, inak hrozia komplikácie - ImunoVital

Aj vás skolila alebo obchádza choroba? Dajte po nej telu chvíľu voľna, inak hrozia komplikácie

Úlohou imunitného systému je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia. Práve v tomto období dostáva poriadne zabrať. Ako telu jednoducho a účinne pomôcť v boji proti vírusom?

A ako zistíme, že organizmus je po chorobe už v poriadku a pripravený na ďalší beh?

Pravidelné, primerané cvičenie a športovanie môže priaznivo ovplyvniť imunitný systém organizmu, čo má veľký význam v prevencii ľahších foriem imunitnej nedostatočnosti. Na rozdiel od miernej fyzickej aktivity, intenzívny dlhodobý tréning s nedostatočnou regeneráciou môže naopak znižovať obranyschopnosť tela a oslabenie imunitnej odpovede. Ak má človek poruchu imunity, veľmi často hlavne v tomto období trpí opakovanými herpetickými infekciami, aftami a ide z jednej infekcie do druhej.

Aftózne choroby

Afty sú bolestivé defekty ústnej sliznice. Vyskytujú sa na sliznici líca, jazyka, mäkkého podnebia a ďasien. Môžu sa vyskytovať ojedinele, ale aj chronicky sa opakovať. Predpokladá sa, že ich príčinou je vírusová etiológia, ale možná je aj súvislosť s tráviacimi porucha-mi (alergia na potraviny, gastritída, vredová choroba, pankreatitída, hnačky), poruchami imunity, výživy a hormonálnymi poruchami.

Herpesové ochorenia

Patria medzi najviac rozšírené vírusové ochorenia človeka. Pri nákaze sa prejavujú charakteristickými zmenami na koži i slizniciach, odkiaľ sa môžu preniesť na iné osoby. Vyskytujú sa v okolí dutiny ústnej, ale aj na slizniciach očí a na slizniciach genitálií. Zdrojom nákazy môžu byť infikované osoby, ale aj nosiči vírusu. K prenosu dochádza slinami a pri pohlavnom styku. Herpetické vírusy sa rozmnožujú v mieste infekcie, pričom po ústupe môžu v organizme pretrvávať. Ich opätovnú aktiváciu spôsobuje krátkodobé oslabenie imunity pod vplyvom viacerých faktorov – napríklad slnko, horúčka, úraz, emočný stres či nadmerná športová záťaž.

Chrípka a prechladnutia

Sú to infekčné ochorenia horných dýchacích ciest. Chrípku spôsobujú vírusy influenza typu A, B alebo C, pričom najzákernejší je typ A. Tieto vírusy každoročne menia svoj charakter, takže ľudský organizmus si s nimi musí poradiť zakaždým nanovo. Chrípka je nebezpečné ochorenie, ktoré vie spôsobiť vážne komplikácie. Prejavuje sa bolesťou a slabosťou celého tela, malátnosťou, únavou a vysokými teplotami. Pri správnej liečbe odznie do siedmich dní. Naopak prechladnutia a nádchu spôsobujú najmä tzv. rinovírusy, adenovírusy a ďalšie. Majú pomalší nástup, ľahší priebeh a málokedy ohrozujú organizmus vážnymi komplikáciami. Chrípka patrí k tzv. kvapôčkovým infekciám. Šíri sa kýchaním, kašľaním, rozprávaním, ale aj priamym kontaktom, napríklad podávaním rúk či bozkávaním. Z toho vyplýva prevencia pre chrípkové obdobie – treba dodržiavať hygienické zásady ako pravidelné umývanie rúk, vyhýbanie sa blízkemu kontaktu s chorými ľuďmi, obmedzenie cestovania v MHD v chrípkovej epidémii, pravidelné vetranie doma aj v práci, minimalizovanie návštev klimatizovaných interiérov s vysokým výskytom ľudí. Ak chrípku nedoliečite, alebo ju podceníte a napriek chorobe budete behať, môže vyvolať sprievodné zdravotné komplikácie – napríklad vírusovú myokarditídu, teda zápal srdcového svalu. Ak nás už chrípka napadla, treba sa jej postaviť účinným spôsobom.  Správnou liečbou je kombinácia viacerých postupov. Vážne chorí pacienti s rôznymi chronickými ochoreniami potrebujú antivírusové lieky, pri ľahších stupňoch ochorenia si môžete pomôcť ľudovými receptami. Jedinou vedecky overenou prevenciou proti chrípke je očkovanie. Obsah vakcíny sa každoročne mení podľa toho, ako odborníci predpokladajú vývoj chrípkových vírusov. O detailoch očkovania aj prípadných nežiaducich účinkoch sa poraďte s vašim lekárom.

Možné komplikácie

Zápal srdcového svalu (myokarditída), ktorý je priamo spôsobený vírusmi, je našťastie veľmi zriedkavý. Jeho príznakmi sú poruchy srdcového rytmu, dýchavičnosť a rýchle unavenie sa. Ďalšou komplikáciou môže byť bakteriálna superinfekcia. Jej typickými príznakmi sú hnisavá (žltkasto- zelenkavá) produkcia zapálenej sliznice, horúčka a ochorenia ako napríklad zápaly stredného ucha, prínosových dutín, prípadne hltanových mandlí a pľúc. Pri častejších nachladnutiach môže stav u niektorých ľudí vyústiť až do ťažkého vysilenia a do chronického únavového syndrómu, čo môže spôsobiť dočasné aj trvalé vyradenie zo športovej aktivity. Za nejasným obrazom môže byť skrytá dlhodobá vírusová infekcia (CMV, EBV).

Športovať alebo nie?

Športovanie a tréning by mali byť pri chorobe druhoradé. Cvičenie spôsobuje akútne zníženie aktivity imunitného  systému a imunitnej odolnosti. Prechodené prechladnutia  sa môžu skončiť komplikáciami, ochorením srdca, kĺbov a obličiek, prípadne rozvojom chronického únavového syndrómu. Prechodené choroby sú tak trochu ako časované bomby. Môžu sa vrátiť ako bumerang s ešte horším priebehom. Preto sa treba k tréningu po infekcii vrátiť až po úplnom odoznení príznakov. Behať začnite až po dobratí liekov a po aspoň dvoch dňoch bez teplôt. Spočiatku trénujte v miernom tempe. Po intenzívnom tréningu sa totiž môže ochorenie ľahko vrátiť a opätovná liečba potrvá dlhšie. Pri tréningu je vhodné sledovať pulzové frekvencie. Ak zistíte zvýšený pulz oproti vášmu normálu, môže to signalizovať nedoliečenú infekciu. Vtedy je lepšie znížiť intenzitu tréningu. Športovci majú oproti bežnej populácii výhodu – vďaka vylučovaniu endorfínov pri záťaži majú väčšiu odolnosť proti bolesti. V živote je to často prínosné, ale pri chorobe sa to môže obrátiť proti nám. Preto by ste mali počúvať signály svojho tela a aj v prípade ľahšej infekcie poskytnúť organizmu dostatočný čas na regeneráciu. V prípadne prehnanej záťaže pri ochorení, keď je telo oslabené, sa človek môže dostať do stavu, z ktorého sa bude zotavovať ďalšie dni, týždne, ale aj mesiace.

Zdroj: http://rungo.hnonline.sk/clanky/behy-spravy-aktuality-novinky-trening-tipy-triky/2014/12/02/aj-vas-skolila-alebo-obchadza

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.

Vytvorila marketingová agentúra Madviso.