Online objednávka
Domov O násImunoVital v médiáchNázor odborníka na dennú hygienu nosa. MUDr. Katarína Bergendiová PhD.

Názor odborníka na dennú hygienu nosa. MUDr. Katarína Bergendiová PhD.

Nos je vstupnou bránou vzduchu do organizmu. Vstup nosom vdychovaného vzduchu má niekoľko výhod. V nose sa vzduch filtruje – chĺpky v nosových dierkach zachytávajú prach a iné čiastočky. V zadnej časti nosovej dutiny je hlien, ktorý tiež zachytáva vdýchnuté nečistoty.

Vzduch sa tu zohrieva pomocou bohatého krvného zásobenia, ktoré umožňuje odovzdávať teplo vdychovanému vzduchu z veľkého množstva pretekajúcej krvi. A samozrejme, vzduch sa tu aj zvlhčuje, pričom sa vyparuje vlhkosť z nosovej sliznice a zvlhčuje tak prúd prichádzajúceho vzduchu. Takto upravený vzduch je ideálny pre postup do ďalších častí dýchacích ciest.

K hygiene ústnej dutiny väčšinu z nás viedli rodičia už v detstve, na hygienu nosa však myslí málokto, aj keď jeho sliznica má mnoho dôležitých funkcií.  Na ochranu a otužovanie nosovej sliznice pôsobí preventívne vyplachovanie slanou vodou, ktoré nosovú sliznicu otužuje a zvyšuje jej odolnosť proti baktériam a vírusom. Pomáha i udržiavať fyziologickú čistiacu schopnosť nosovej sliznice, umožňuje optimálne fungovanie tzv. slizničnej imunity ako primárnej obrany pred infekciou. Tiež uľahčuje dýchanie pri problémoch s upchatým nosom pri nádche, prechladnutí, alergickej a chronickej nádche. U osôb trpiacich chronickou alergickou nádchou (predovšetkým pri alergii na peľ a prach) dochádza pri výplachu nosa k odstráneniu alergénov a tým ku zmierneniu ťažkostí.

Vyplachovanie nosa slanou vodou je starý čínsky recept a túto činnosť pravidelne vykonávajú jogíni. Vyznávači jógy veria, že odstraňovanie zaschnutých výlučkov z horných dýchacích ciest posilňuje životné sily organizmu. Aj klinické štúdie potvrdili, že vyplachovanie slanou vodou môže prispieť k zastaveniu šírenia kvapôčkovej infekcie. Pravidelné „zavodňovanie“ nášho nosa je prevencia nielen rôznych viróz, ale aj alergií a potenciálneho vzniku veľmi bolestivého bakteriálneho zápalu vedľajších nosových dutín. Premývanie nosa stimuluje nervové zakončenia a citlivú sliznicu nosovej prepážky. Filtrácia vzduchu v čistom nose sa zlepšuje, dych je ľahší, rytmický a ozdravujúci. Osviežuje mozog a ukľudňuje nervy. Je to najlepší prostriedok na podporu liečenia infekcií a výborný stimulátor membrán a nervových zakončení v nosových priechodoch. Dosahuje sa ním tonizácia  mozgu a nervového systému. Týmto sa naše nosové priechody stanú odolnejšími proti nachladnutiu, čo je popri telesnom otužovaní najlepší prostriedok pri prevencii chrípky a iných ochorení z nachladnutia.

STÉRIMAR

Ideálnym prípravkom je Stérimar, mikrosprej čistej morskej vody, ktorý navyše chráni nosovú sliznicu pred nepriaznivými vplyvmi klimatizácie či kúrenia. Jeho praktické balenie sa zmestí do každej kabelky.

Zdroj: http://www.pnky.sk/sport/detske-talenty-budu-trenovat-pod-dohladom-nasej-najuspesnejsej-plavkyne/http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/nazor-odbornika-dennu-hygienu-nosa-mudr-katarina-bergendiova-phd.html