Online objednávka
Domov Naše služby Alergia a astma Preventívne prehliadky na vylúčenie alergického ochorenia a bronchiálnej astmy

Preventívne prehliadky na vylúčenie alergického ochorenia a bronchiálnej astmy

Alergie sú v posledných rokoch pozorované stále častejšie a vyskytujú sa už v detskom veku. Možnou príčinou toho je stále stúpajúce zaťažovanie prostredia nečistotami, ale aj zmena spôsobu života a stravovacích návykov, ktoré sú spojené napr. so zvýšenou konzumáciou požívatín a liekov.

Preventívna prehliadka je zameraná na zhodnotenie možných rizík vzniku alergických ochorení a bronchiálnej astmy. Vďaka preventívnym prehliadkam je možné včas odhaliť rizikové faktory a tak predísť možným zdravotným komplikáciám.

Prejavy alergie

Celkové príznaky – chronická únava, ospalosť, nesústredenosť, poruchy spánku a koncentrácie, nervozita, podráždenosť, zvýšené teploty, opakované bolesti hlavy a hrdla. 

Lokálne príznaky alergického ochorenia:

 • alergická nádcha, bronchiálna astma – vodnatá nádcha, kýchanie v salvách, svrbenie nosa a očí, slzenie očí a zápal spojiviek, upchatý nos, suchý a dráždivý kašeľ, chrapot, škrabanie v hrdle, pocity zatekania hlienov v hrdle, dychová tieseň, tlak na hrudníku

 • atopická dermatitída, kontaktná dermatitídyrôzne vyrážky, pupienky, ekzémy, svrbenie a pálenie kože, opuchy, ragády

 • potravinová alergia – bolesti brucha, hnačka, zápcha, nadúvanie, pálenie žáhy, zápach z úst, vracanie

Nie ste si istý, či trpíte alergickým ochorením?

Spravte si náš ONLINE TEST, ktorý vám prezradí, či sa potrebujete objednať na vyšetrenie v ImunoVital Centre.

Chcem sa otestovať online
Ako prebieha diagnostika alergie

Preventívne prehliadky na vylúčenie alergického ochorenia a bronchiálnej astmy – cielene sa zameriavajú na odhalenie alergického ochorenia a bronchiálnej astmy,

  • laboratórne vyšetrenia – základný skríning krvného obrazu, vnútorného prostredia a imunoglobulínov (IgM, IgA, IgG, IgE).
  • kožné testy – najrozšírenejšia metóda jednoduchého a bezpečného vyšetrenia, či telo alergicky reaguje na skúšanú látku.
  • spirometria – funkčné vyšetrenie pľúc – nie je časovo náročné, nevyžaduje špeciálnu prípravu pacienta, má veľkú výpovednú hodnotu a poukazuje na aktuálny stav a funkciu dýchacích ciest. Pomocou spirometrie diagnostikujeme a sledujeme priebeh pľúcneho ochorenia, napríklad pri bronchiálnej astme, chronickej obštrukčnej chorobe pľúc a iných.
  • FENO – NIOX – analýza NO (oxidu dusnatého) je veľmi citlivá metóda na stanovenie alergického zápalu v dýchacích cestách vo vydychovanom vzduchu. Jeho zásluhou sa podstatne zrýchlila diagnostika bronchiálnej astmy. Pri alergickom zápale tvorba NO stúpa, pričom pôvod má v alergickým zápalom zmenených epiteliálnych bunkách dýchacích ciest. 

Vyšetrenie 60-90 minút.

Ako sa pripraviť na vyšetrenie?
 • 7-10 dní pred testami je potrebné vynechať z liečby  lieky na alergiu, bolesť, nachladenie, spanie

 • 14-21 denný  odstup od posledného užívaného  antibiotika

 • 24-48 hodín pred vyšetrením je optimálne  aj vynechanie  (ak Vám to Váš zdravotný stav  dovolí)  liekov na psychické napätie – typu Neurol, Lexaurin,…

Stanovenie diagnózy
Stanovenie diagnózy alergie

Výsledky kožných testov a vaše príznaky preberieme podrobne na konzultácii.

Liečba alergie pozostáva z troch základných bodov
 • 1.Obmedziť kontakt s alergénom  

 • 2.Odstrániť príznaky  (symptomatická liečba)

  Symptomatické lieky – antihistaminiká, lokálne kortikosterody a i.

 • 3. Riešiť príčinu ochorenia – špecifická imunoterapia – pacientovi postupne pridávame alergén, ktorý mu zapríčiňuje najväčšie ťažkosti, od najnižšej koncentrácie po najvyššiu a organizmus si vytvára vlastné protilátky proti alergénu.