Online objednávka
Domov Odborné články Ostatné Hyperventilačná tetánia – príznaky tetanického syndrómu a prevencia

Hyperventilačná tetánia – príznaky tetanického syndrómu a prevencia

Publikované 15.11.2015
Autor článku
MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.
Klinický imunológ a alergológ

Tetánia sa v dnešnej dobe spomína často – hovoríme o nej ako o novodobej pliage medzi mladými ľuďmi. Najčastejšie sa s touto diagnózou stretávame u dievčat a chlapcov od dvadsať do tridsať rokov. Tetánia je súbor príznakov zvýšenej dráždivosti nervového systému, ktorý vzniká zmenami koncentrácie minerálov v medzibunkovej tekutine a prejavuje sa bolestivými a kŕčovitými napätiami svalov. Postihuje hlavne hladké svalstvo, ktoré sa stará o správnu funkciu tráviacich orgánov, žlčových ciest a ciev.

Tetánia sa považuje za diagnózu, ktorej príčinou je najmä ľudská psychika. Táto choroba ide ruka v ruke s panickou úzkostnou poruchou, ale nie je vhodné ich stotožňovať. Panický atak je samostatný, presne definovaný úzkostný stav a svojou podstatou predstavuje úplne iné ochorenie, ale niektoré jeho príznaky sú podobné prejavom tetánie.

Príznaky tetánie

Tetánia je trvalý alebo kolísajúci stav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti. Nervové vlákna, ich funkcia a to, čo zásobujú, svalový systém sú v stave zvýšeného napätia, sú zvýšene dráždivé. Príznakmi sú tetanické symptómy, z ktorých najväčší a najťažší je tetanický záchvat. Kŕče v rukách i v nohách, brnenie v končekoch prstov, lapanie dychu, nervozita, rozbúšené srdce, aj to zažíva človek pri tetanickom záchvate. Na prstoch rúk i nôh a aj okolo pier sa objavuje tŕpnutie, človek sa cíti a je vyľakaný, celkovo pôsobí dojmom vážne chorého. Ak lekár takýto stav ešte nevidel, môže záchvat vzbudiť dojem, že ide o závažnú srdcovú alebo mozgovú príhodu, prípadne bronchiálnu astmu.

Problematické na tetánii je, že nedáva o sebe vedieť iba záchvatom. Pacientov s typickým záchvatom je veľmi málo. To, čo voláme tetánia alebo aj tetanický syndróm, má veľká časť mladej populácie, ale bez záchvatov. Tetanický záchvat môže vyvolať relatívne prudký alebo náhly pokles vápnika v organizme, hypokalcémia. Nejde však o pravú neurózu, teda o takzvané vyčerpanie vyššej nervovej činnosti, napríklad pri prepracovaní alebo pri inej psychickej záťaži. Pri tetánii je labilný celý nervový systém, človek býva nervózny, nesústredený, trpí poruchami spánku, neraz i potencie a libida, máva tupú bolesť hlavy, búši mu srdce alebo má tachykardiu, sklon k zrýchlenému dýchaniu, stále cíti drobné tŕpnutia alebo sa väčšmi potí.

Prejavy

 • Rýchle, hlboké a sťažené dýchanie – imituje až bronchiálnu astmu.
 • Pocity tŕpnutia, elektrizácie, mravčenia prstov na rukách a nohách.
 • Stuhnutosť alebo kŕče v prstoch a rukách.
 • Mravenčenie okolo úst  a jazyka.
 • Studené ruky a nohy.
 • Búšenie srdca v hrudi, tachykardia …
 • Úzkosť, potenie, bledosť, nekľud, závraty niekedy až mdloby …

Prečo vzniká tetánia?

Tetanický syndróm najčastejšie vzniká z nedostatku vápnika, horčíka, draslíka a prebytku fosfátov, čo môže byť zapríčinené ich zvýšenou spotrebou, zhoršenou kvalitou potravín, užívaním niektorých liekov alebo prítomnosťou iného ochorenia. Vzniká v dôsledku zrýchleného a hlbokého dýchania pričom je podmienená znížením koncentrácie kysličníka uhličitého v krvi a dochádza k respiračnej alkalóze. Pri nej stúpa pH v sére aj v mozgovom tkanive, pričom v mozgu dochádza k zúženiu ciev a tým pádom aj k zníženiu okysličenia mozgového tkaniva. Zároveň klesá hladina vápnika alebo horčíka. To sa prejavuje vyššou dráždivosťou nervového systému, čo pacient pociťuje ako tŕpnutie pier, jazyka a prstov, v extrémnom prípade aj s prejavom tzv. pôrodníckej ruky (kŕč prstov, ktoré sa nemôžu rozovrieť). Tiež môže pociťovať strach z nedostatku dychu, alebo choroby, úzkosť, závraty až mdloby.

Klinické vyšetrenie

Všetky príznaky, ktoré sa vyskytujú odrážajú spoločný prvok, ktorým sa dá tetánia definovať, a to je zvýšená nervovo-svalová dráždivosť. Príčina nervovo-svalovej dráždivosti je rozdielna, môže spočívať v niektorom chýbajúcom prvku v ľudskom tele, napríklad vápnika (čo je menej častá príčina) alebo horčíka, ale tetánia môže byť aj vrodená.

Neurologickým vyšetrením sa zistí, či sú príznaky zvýšenej dráždivosti nervov a svalov typické pre tetanický syndróm. Okrem detailného biochemického rozboru sa pri diagnostikovaní robia aj interné, endokrinologické a ďalšie vyšetrenia, aby sa vylúčili iné, organické ochorenia vrátane vážnych stavov, napríklad onkologických ochorení, ďalej epilepsia či migréna a mnohé iné.

 • Hyperventilačný test: po dobu 5 minút, pri frekvencii dychov 20 – 30 sa odlíšia pacienti citliví na zmeny pH v krvi a vznikajúcu alkalózu, pričom tetanické prejavy po 5 minútach sa považujú ešte za variantu normy.
 • Chvostekov príznak: poklop neurologickým kladivkom alebo prstom na vynorenie a vetvenie VII. nervu pred uchom, alebo v strede medzi zygomatickým oblúkom a ústnym kútikom, vyvolá zášklb hornej pery alebo ústneho kútika. Pri maximálnej odpovedi nastane pohyb celých úst, alebo i kontrakcia svalov čela, očí a brady.
 • Trousseaov príznak: kompresia ramena rukou alebo manžetou tlakomera vyvolá mravenčenie prstov ruky, až vznik tzv. pôrodníckej ruky po 0,5 – 4 minúty.

Prevencia

 • správna životospráva,
 • zmena myslenia aj životného štýlu,
 • pohyb, prechádzky v prírode,
 • vyhýbanie sa stresu,
 • relaxačné cvičenia, meditácia,
 • dostatok spánku,
 • Prírodné zdroje
  • Vitamín D (denná potreba 10 µg): rybí tuk, mastné ryby – losos, tuniak, mlieko, vaječné žĺtky a dostatok slnečného žiarenia.
  • Kalcium (denná potreba 1200 mg denne): mlieko, sardinky, hlávková zelenina, sušené strukoviny, orechy.
  • Magnézium (denná potreba 300 mg denne): hlávková zelenina, obilniny, celozrnné výrobky, avokádo, olejnaté semená (tekvica, slnečnica, sezam)…
 • Výživové doplnky
  • Doplnky kalcia 1000-2000 mg elementárneho kalcia denne.
  • Doplnky magnézia 300 mg denne (5mg/1 kg/ 1 deň.
  • Potravinové doplnky (vitamíny a minerálie): Ca + Mg + D vitamín, Ca + Mg + Zinok)

Záver

Hyperventilačný syndróm je neškodný stav, ktorý však bez anamnézy a vyšetrenia ťažko odlíšiť od závažných ochorení. Na jeho zvládnutie stačí aj rozhovor a psychické nefarmakologické ukľudnenie, ale niekedy je potrebné aj akútne utlmenie. Dôležitejšie je však odhalenie porúch psychiky, ktoré sa schovávajú pod obrazom hyperventilácie – zrýchleného dýchania. Po vylúčení organických ochorení treba takýmto pacientom opakovane vysvetľovať, že pri náhlom vzniku hyperventilačného syndrómu si môžu pomôcť aj svojpomocou, či už vôľovou kontrolou dýchania,  alebo spätným dýchaním postihnutého do plastového vrecúška, čo zvýši tlak oxidu uhličitého a tým aj prenikanie vápnika do medzibunkových priestorov.

Zdravý životný štýl neznamená len to, že sa racionálne, zdravo stravujete, ale aj to, že viete relaxovať a zharmonizovať si deň tak, že si odpočinie i duša. Každý by si mal nájsť čas len a len pre seba a svoje záujmy, odpútať sa od problémov, striedať rôzne aktivity, meditovať a zároveň si udržiavať mozog v dobrej kondícii.