Peľová situácia na jeseň - ImunoVital

Peľová situácia na jeseň

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

Koncom augusta a začiatkom septembra dominuje v ovzduší peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy, spolu s peľom paliny a ambrózie. Peľ paliny a ambrózie bude predstavovať najväčšie riziko pre polinotikov až do októbra. V ovzduší je aj vysoká koncentrácia  spórov vonkajších plesní. Obsah alergénov bude samozrejme závisieť od počasia. Pri vlhkom daždivom počasí obsah alergénov peľov vo vzduchu poklesne a budú ďalej stúpať koncentrácie spór plesní, naopak pri slnečnom a veternom počasí je predpokladané zintenzívnenie alergických ťažkostí. Pripomíname Vám dôležitosť dodržiavania režimových opatrení a užívania pravidelnej antialergickej liečby – pozostávajúcej z antihistaminík a lokálnej antialergickej liečby. Naďalej je potrebné aj na dodržiavanie diéty u pacientov so skríženými peľovo – potravinovými alergiami.

Liečba alergie v sezóne

  • Pacienti s alergiou by mali sledovať peľový kalendár a približne 14-28 dní pred predpokladaným kvitnutím rastlín, na ktoré reagujú alergicky, začať užívať každodennú preventívnu liečbu – teda antihistaminiká, prípadne topické intrenazálne kortikosteroidy.
  • Využiť možné alternatívne liečebné metódy, ako napr. biorezonanciu, homeopatiu, akupunktúru.
  • Je vhodné vyhnúť sa priamemu kontaktu s peľom a prispôsobiť tomu aj tréning vonku, pričom rizikovým úsekom sa treba vyhýbať – lúky, alej topoľov, brezový les…
  • Pohyb vonku je najlepší skoro ráno a neskoro večer – vtedy je v ovzduší najmenej peľu. Ideálne je aj  daždivé počasie a doba po daždi, kedy je množstvo peľov v ovzduší minimálne.
  • Kvalita ovzdušia je lepšia vo vyšších nadmorských výškach – ideálne je nad 1500m.
  • Ak sa necítite dobre – ste unavený, máte plný nos, horšie sa Vám dýcha – treba pohyb vonku, prípadne tréning  radšej odložiť – mohli by ste si pohoršiť !!!
  • Pri pobyte a pohybe vonku treba používať slnečné okuliare a pokrývku hlavy .
  • Treba obmedziť vetranie oknom a vetrať hlavne nad ránom, alebo po daždi, kedy je peľu v ovzduší najmenej.
  • Po tréningu sa treba prezliecť (nie v spálni) a osprchovať sa aj s umytím vlasov – spláchneme peľ z vlasov, obočia aj tváre, kde sa zo vzduchu zachytáva a mohol by vás dráždiť aj v noci.
  • Dobré je preplachovať si nos sprejom slanou  vodou alebo vincentkou.
  • Nefajčiť – dráždivé elementy ako tabak ešte viac stupňujú silu alergických príznakov.

Otužovanie a podpora imunity – na zlepšenie imunitnej odpovede je veľmi dobrý Imunoglukan P4H (hlivy ustricovej) a COLOSTRUM. Tieto prípravky zabezpečujú lepšiu ochranu pred vírusmi, parazitmi, baktériami a pri záťaži organizmu fyzickým a/ alebo psychickým stresom.

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.