Objednajte sa na vyšetrenie

Peľová sezóna už vypukla

Publikované 28.02.2016
Autor článku
MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.
Klinický imunológ a alergológ

Tohtoročná jar je ťažká pre alergikov.

Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ a ťažkosti s dýchaním pociťujú alergici viac než iné roky. Za netypickú peľovú sezónu môže tohtoročné teplé počasie.

Aj keď výskyt peľu trochu pribrzdili januárové mrazy, teraz je jeho koncentrácia v ovzduší  veľmi vysoká. Spôsobilo to výrazné oteplenie koncom januára, ktoré urýchlilo začiatok kvitnutia prvých jarných drevín – liesky a jelše. Teplé počasie vo februári  aj napriek občasným nočným mrazom prispelo ku kvitnutiu týchto drevín na celom území Slovenska. Počas slnečných či veterných dní bez zrážok tak možno očakávať vysoké koncentrácie jelše a liesky. Agresivitu peľov zvyšujú škodlivé látky v ovzduší, napr. dopravný ruch a znečistené ovzdušie vo veľkých mestách.

Obsah alergénov bude samozrejme závisieť od počasia. Pri vlhkom daždivom počasí obsah alergénov peľov vo vzduchu poklesne a budú ďalej stúpať koncentrácie spór plesní, naopak pri slnečnom a veternom počasí je predpokladané zintenzívnenie alergických ťažkostí. Pripomíname Vám dôležitosť dodržiavania režimových opatrení a užívania pravidelnej antialergickej liečby – pozostávajúcej z antihistaminík a lokálnej antialergickej liečby. Naďalej je potrebné aj na dodržiavanie diéty u pacientov so skríženými peľovo – potravinovými alergiami.

Liečba alergie v sezóne

 • Pacienti s alergiou by mali sledovať peľový kalendár a približne 14-28 dní pred predpokladaným kvitnutím rastlín, na ktoré reagujú alergicky, začať užívať každodennú preventívnu liečbu – teda antihistaminiká, prípadne topické intrenazálne kortikosteroidy .
 • Využiť možné alternatívne liečebné metódy, ako napr. BIOREZONANCIU, homeopatiu, akupunktúru.
 • Je vhodné vyhnúť sa priamemu kontaktu s peľom a prispôsobiť tomu aj tréning vonku, pričom rizikovým úsekom sa treba vyhýbať – lúky, alej topoľov, brezový les…
 • Pohyb vonku je najlepší skoro ráno a neskoro večer – vtedy je v ovzduší najmenej peľu. Ideálne je aj  daždivé počasie a doba po daždi, kedy je množstvo peľov v ovzduší minimálne.
 • Kvalita ovzdušia je lepšia vo vyšších nadmorských výškach–ideálne je nad 1500m.
 • Ak sa necítite dobre – ste unavený, máte plný nos, horšie sa Vám dýcha – treba  pohyb vonku, prípadne tréning  radšej odložiť – mohli by ste si pohoršiť !!!
 • Pri pobyte a pohybe vonku treba používať slnečné okuliare a pokrývku hlavy .
 • Treba obmedziť vetranie oknom a vetrať hlavne nad ránom, alebo po daždi, kedy je peľu v ovzduší najmenej.
 • Po tréningu sa treba prezliecť (nie v spálni) a osprchovať sa aj s umytím vlasov – spláchneme peľ z vlasov, obočia aj tváre, kde sa zo vzduchu zachytáva a mohol by vás dráždiť aj v noci.
 • Dobré je preplachovať si nos sprejom slanou  vodou alebo vincentkou.
 • Nefajčiť – dráždivé elementy ako tabak ešte viac stupňujú silu alergických príznakov.
 • Otužovanie a podpora imunity – prípravky na zvýšenie imunity zabezpečujú lepšiu ochranu pred vírusmi, parazitmi, baktériami a pri záťaži organizmu fyzickým a/ alebo psychickým stresom. Dá sa použiť aj INFÚZNA LIEČBA VITAMÍNOM C, ktorá sa používa pri poruchách imunitnej reakcie, ako je napríklad astma, rôzne vírusové a bakteriálne infekcie, alergické a autoimunitné ochorenia.

Polinóza, čiže alergická nádcha, patrí v súčasnosti medzi najčastejšie prejavy alergie a podľa štatistických údajov nimi trpí viac ako tretina populácie.Príznaky nielenže znepríjemňujú život pacienta, ale ovplyvňujú aj jeho výkon v práci, v škole, či zdravý spánok. Preventívne opatrenia sú dôležitou súčasťou liečby, bez ktorej môže prísť k  zhoršeniu ochorenia, zhoršeniu klinického zdravia a kvality života.

Pozorujete príznaky astmatického ochorenia?
Vytvorili sme pre vás krátky 5 minútový test, ktorý vám prezradí, či máte nábeh na astmatické ochorenie
Chcem sa otestovať
Ďalšie odborné články
Alergické ochorenia a astma
29.11.2018

Alergia na chlad

Prvýkrát opísal alergiu Hippokrates v 5. storočí pred našim letopočtom a v roku 1902 definovali P.Portier a Ch.Richet termín anafylaxia. V roku 1905 C.von Pirquet použil a ako pojem prvýkrát

Alergické ochorenia a astma
14.04.2017

Uštipnutie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť uštipnutie hmyzom. Včela, osa, komár, čmeliak, sršeň a kliešť a ostatné zanechávajú v mieste bodnutia jed,